pill-1884777_1920

Proč potřebujeme doplňky stravy? Zdravá strava nestačí?

od

Pravidelně se mě na konzultacích k výsledkům analýzy prvků ve vlasech lidé ptají: „Opravdu nestačí jen změnit způsob stravování? Musím brát ty doplňky stravy?“ Já jim odpovídám: „Nestačí.“

Nestačí jen změnit způsob stravování a tzv. se zdravě stravovat.

Alespoň ze tří důvodů:

  1. Naše strava neobsahuje to, co bychom od ní očekávali. Výzkumná univerzitní pracoviště opakovaně prokazovala, že dnešní zelenina a ovoce neobsahují tolik vitaminů a stopových prvků, kolik obsahovaly před 10 lety, natož před 50 nebo 100 lety. To znamená, že nemáme jistotu, co zelenina a ovoce, které jíme, opravdu obsahují. Jestliže se můžeme dočíst v různých knihách, že v dýňovém semínku je zinek, pak nemáme žádnou jistotu, že v těch konkrétních dýňových semínkách, které právě jíme, se nějaký zinek nachází, natož abychom mohli zjistit, kolik zinku tam ve skutečnosti je.
  2. Většina lidí nemá doma kvalitní biochemickou laboratoř, aby mohla zjistit, co je v potravinách, které konzumuje. Jestli zelenina, kterou připravuje, obsahuje nějaké vitaminy a stopové prvky a v jakém množství.
  3. Většina doplňků stravy, které doporučuji na základě výsledků analýzy prvků ve vlasech, jsou vyráběny jako koncentráty z rostlin. Takže i kdyby rostliny obsahovaly, co by měly obsahovat, měli bychom sníst několik kilogramů ovoce a zeleniny každý den. A toho nejsme schopni. Šetříme tak nejen objem snězené potravy, ale i naši peněženku, protože doplňky stravy jsou levnější než ten velký objem potravy, kterou bychom měli sníst.

Potřebujeme brát přírodní doplňky stravy.

Jsou pro nás přínosnější a využitelnější než synteticky vyrobené a většinou nemají nežádoucí účinky. Neobsahují jen jednotlivé vitaminy či stopové prvky, ale je to komplex vitaminů, stopových prvků, barviv a fytonutrientů.

Například v rostlinách je většinou komplexní spektrum karotenoidů. Nestačí nám totiž jen betakaroten, ale potřebujeme také alfakaroten a ostatní karotenoidy, například lutein a zeaxantin.  Stejně tak vitamin E je vyráběn synteticky jako alfatokoferol, protože ten je v rostlinách v největším množství. Ale my potřebujeme také gamatokoferol a další deriváty tokotrienolu, které dohromady tvoří vitamin E.

Jaké doplňky stravy máme brát?

Ne každý z nás potřebuje brát ty stejné doplňky stravy, protože každý jsme biochemická individualita. Výborným prostředkem pro zjištění, které doplňky stravy opravdu potřebujeme, je analýza prvků ve vlasech.

Pokud analýzu nemáte provedenu, můžu doporučit jen velmi obecně: Každý člověk by měl brát dlouhodobě kvalitní, přírodní multivitamin-multiminerál. K tomu bychom měli brát v České republice omega-3 mastné kyseliny, protože neznám v České republice žádnou domácnost, ve které by se jedlo nadbytečné množství ryb. Další doporučení už budou velmi individuální.

Při výběru doplňků stravy se dívejte nejen na složení, ale i na to, která firma suplementy vyrábí. Zjistěte si, jakým způsobem jsou doplňky stravy vyráběny. Měli byste také chtít vědět, kde jsou pěstované rostliny, ze kterých se vyrábí koncentrát, extrakt či prášek. Je rozdíl, jestli je rostlina pěstována poblíž průmyslové zóny (třeba v okolí Ostravy nebo Třince) nebo v oblasti, která je od továren hodně daleko.

Až si budete kupovat doplňky stravy, pohlídejte si, aby byl přírodního původu, zjistěte si něco o firmě, která ho vyrábí, a vyberte si to nejlepší.


Jaroslav Orlik – MUDr.

Jaroslav Orlík

Jaroslav Orlík je gastroenterolog a internista. Během svého profesního života působil jako primář interního oddělení a náměstek ředitele nemocnice pro léčebně preventivní péči. Dlouhodobě se zabývá zdravým životním stylem a od roku 2001 analýzou prvků ve vlasech. Je autorem knihy „Tajemství vlasů. Jak na tom jsme?“, konzultantem pro analýzu prvků ve vlasech, pravidelně píše blogové články na www.jaroslavorlik.cz (na své webové stránky).